Xbox Game Pass Ultimate - abonament na gry na komputer, smartfona i konsolę Nie masz konsoli i nie chcesz jej kupować a chciałbyś zagrać na gry z Xboxa na komputerze i komórce? Teraz to nic prostszego. Wystarczy abo. Pierwszy miesiąc to tylko cztery złote. Następne też nie muszą kosztować majątku.Standardowa subskrypcja miesięczna to 54,99 zł, jednak są metody, które pozwolą obniżyć tą kwotę. O tym postaram się napisać w kolejnym tekście nt. Xbox Game Pass Ultimate.

W tym abonamencie mamy ponad 100 fajnych gier. Sporo z nich jest całkiem fajna choć są też takie, których część graczy nie będzie chciała uruchamiać, ale to już rzecz gustu.

Jak to działa?
Najpierw oczywiście z wykorzystaniem konta Microsoft wykupujemy dostęp do Xbox Game Pass Ultimate:
https://www.microsoft.com/pl-pl/p/xbox-game-pass-ultimate/cfq7ttc0khs0

Komputer PC Otrzymujemy dostęp do programu zarządzającego, który daje możliwość instalacji gier bezpośrednio na PC. Obecnie na pecetach nie ma możliwości grania z chmury (xCloud). Jeśli ktoś ma konsolę, może gry strumieniować z niej na komputery PC.

Niestety takie rozwiązanie ma pewne wady: trzeba mieć sprzęt, który spełnia pewne wymogi związane z zasobami, czyli dobry procesor i pamięć RAM, karta grafiki.

Obecne gry potrzebują także sporo miejsca na dysku twardym. Przykładowo dostępna w abonamęcie gra Forza Horizon 4 (świetna gra zresztą) wymaga niecałe 77GB powierzchni dyskowej, a taki Microsoft Flight Simulator nawet 127GB. Są jednak także gry, które nie zapisują na dysku aż tak dużych ilości danych. Jednak jedną rzeczą jest pojemność dysku twardego a inną transmisja tych danych z sieci. Skoro już je pobierzemy, czasem może to zająć sporo czasu, to warto byłoby zachować daną grę na dłużej, szczególnie jeśli mamy nieco wolniejsze łącze. Dobrze więc mieć duży dysk lub... szybkie łącze internetowe.

Smartfon, tablet a nawet TV box (poprzez xCloud)
W tym przypadku możemy korzystać jedynie z usługi strumieniowania. Tutaj także mam aplikację obsługującą Game Pass Ultimate. Działa to w ten sposób, że po wybraniu gry w aplikacji system strumieniuje jej grafikę na smartfona, tablet czy też tv box. Nie jest wymagana zatem duża moc obliczeniowa, gra bowiem jest uruchamiana na serwerach Microsoftu i przesyłana na nasz mobilny sprzęt. Ważne jest jednak żebyśmy mieli szybką sieć oraz podpięty po bluetooth kontroler, bez kontrolera praktycznie w nic nie zagramy.
W ramach testu podpiąłem tablet do sieci po WiFi 2.4 GHz i niestety po włączeniu gry Forza Horizon miałem straszne lagi i przycięcia. Jednak po przełączeniu WiFi na 5 GHz okazało się, że nawet da się grać w tak wymagającą grę jaką jest szybka gra wyścigowa, która wymaga szybkiej reakcji. Oczywistym musi być chyba dla wszystkich to, że nasza sterowanie kontrolerem jest przesyłane na serwer i dopiero po odebraniu sygnału następuje transmisja zwrotna więc lagi w tym przypadku być muszą bezwzględnie, chodzi tylko o to żeby były jak najmniejsze. Powiem tak, że nie jest strasznie, ale czy dobrze, raczej też nie... jest średnio.

Niestety nie wszystkie kontrolery działają poprawnie. Przykładowo kontroler od Xbox 360 udało mi się podpiąć bezprzewodowo poprzez przystawkę (wcześniej wykorzystywaną przy komputerze) wpiętą do telefonu przez USB, jednak przyciski były całkowicie pomieszane, nie dało się grać.

Uczciwe trzeba także dodać, że aplikacja jest w wersji beta, jest więc nadzieja, że takie rzeczy zostaną poprawione.

Zarówno pod samrtfona, pod tablet jak i tv box, udało mi się podpiąć kontroler od konsoli Xbox One poprzez bluetooth. Jak na razie na pececie gry szybciej reagują, ale także na urządzeniach mobilnych da się zagrać.

Dodaj komentarz

Tutaj znajdziesz darmowe, super fajne gry do pobrania na komputer PC (Windows), gry na Androida oraz gry online (czyli przeglądarkowe) - dla dzieci, dla dziewczyn, dziewczynek i chłopców, samochodowe. Mamy stare i nowe gry odlotowe! Pełne wersje oraz demo. Programy do pobrania (Windows) najpierw pobieramy z serwera (wykonujemy download, ściągamy), potem instalujemy na lokalnym komputerze i możemy grać. W dolinie gier są także gry na system Android, czyli gry na telefon, urządzenia mobilne: na smarftony oraz tablety. A więc nie czekaj! Pobieraj gry na komputer PC oraz system Android. Chomikuj je i baw się dobrze!